2015. október 7., szerda

Civilek a gyermekekért - 7 lépésben a megelőzésért

Hétvégén lehetőség volt a Közösségi Házban  résztvenni a Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány rendezvényén, ahol a gyermekekkel szemben elkövetett szexuális visszaélés és bántalmazás megelőzéséhez, és felismeréséhez kaptunk segítséget.

Az egész program célja a megelőzés, ehhez ismertettek velünk 7 lépést, amik betartásával minimálisra csökkenthető a kockázat. Ezeket foglalnám itt össze röviden azoknak, akik nem jutottak el, vagy valamilyen okból nem tudnak eljönni. Természetesen ha lesz érdeklődés, van lehetőség újabb ilyen alkalmakra is.

Mit jelent a szexuális visszaélés?
- Bármely olyan szexuális, vagy szexualizáló tevékenység, magatartás egy felnőtt és kiskorú között, vagy 2 kiskorú között, ahol az egyik fél hatalmat gyakorol a másik felett.
- Arra kényszeríteni, vagy rábeszélni egy kiskorút, hogy bármilyen jellegű szexuális aktivitásban vegyen részt. Ez magában foglalja a fizikai érintkezés nélküli cselekményeket is.


1. Tények megismerésem kockázatok megértése

Szexuális visszaélés csak olyan környezetben történhet meg, ahol a félelem és az elhallgatás általános jelenség.
Becslések szerint minden 4. lány, és minden 6. fiú áldozattá válik 18. szülatésnapja előtt
Az interneten szexuális céllal minden 5. gyermeket megkörnyékeznek
Az összes bejelentett szexuális visszaélés 70%-a 17 éves vagy annál fiatalabb gyermekkel történik.
A bejelentett átlagos életkor 9 év.
....

2. Csökkentsük minimálisra a lehetőséget

1 felnőtt 1 gyerek helyzetek kiküszöbölésével drámai módon csökkenthető a kockázat. A visszaélések 80%-a ilyen helyzetben történik.

3. Beszéljünk róla!

A visszaélés elkövetői a gyermekek ártatlanságát, saját testükről, személyes határaikról, és nemiségükről való ismereteik hiányát, tudatlanságukat használják ki.
Fontos, hogy gyermekeink tudják, mondhatnak nemet. Legyen az csikizés, puszilkodás, dögönyözés. A kezdetektől tisztában kell tartanunk nekünk is, ha nemet mondanak, így más helyzetben is képesek lesznek ellenkezni.

Komoly segítséget jelenthetnek az alapítvány oldalán megosztott irodalmak a témáról nehezebben beszélőknek:
http://civilekagyermekekert.blogspot.hu/p/kepek.html

4. Legyünk éberek!

Nem feltétlenül nyilvánvalóak a jelek, ha történt valami.
Fizikai tünetek mellett viselkedés beli jelei is lehetnek. Korának nem megfelelő szexuális viselkedés...

Ha felmerül a gyanú, forduljunk szakemberhez.

5.  Terv készítése

Ha kiderül, hogy bántalmazás, erőszak áldozata lett, a legelső, és legfontosabb tennivaló, lehiggadni. Mély levegőt venni, nem ráijeszteni a gyermekre.

6. Legyünk elővigyázatosak

Minden ösztönös megérzésre oda kell figyelni. Minden szülő legszörnyűbb rém álma, hogy a saját otthonában történik ilyesmi. Ilyenkor mindenképpen fontos felvenni a kapcsolatot az illetékes szervekkel.

7. Legyünk aktívak

Szerepet vállalni, a környezetünket felvilágosítani, a témában működő szervezeteket támogatni nagyon fontos pontok ebben a küzdelemben.

Ezekről a pontokról beszélgettünk bőven a rendezvényen. Ebben a pár szóban csak érinteni tudtam azokat a rendkívül fontos témákat, amiket hosszan beszéltünk át.

Ha picit is felkeltette az érdeklődésedet a téma, vedd fel a kapcsolatot akár velem (andrea.kornyei@gmail.com), akár Velük (http://civilekagyermekekert.blogspot.hu/) és megteremtjük a lehetőséget!

2015. október 2., péntek

Októberben 2 alkalommal is várlak Benneteket :)

5-én a hidegben hordozásról fogunk beszélgetni, összedobjuk klubszinten "amink van" és lehet majd próbálgatni, fogdosni, tapasztalatcserélni :)


12-én pedig a várva várt 2. szülinap <3 
Részletek:


2015. augusztus 24., hétfő

Szeptemberben ingyenes Maminbaba :)

Melánia felajánlotta, hogy a szeptemberi (14-én 10 órától) klubalkalomra eljön, és tart nekünk egy ingyenes maminbabát :) <3



Mindenkit szeretettel várunk!

2015. május 12., kedd

Hordozás nyáron

Ezen túl, ha időm engedi, tervezem itt összefoglalni röviden tömören az előző klubok témáit (nem csak akkor, ha nem jelenek meg érdemben ;) ), hogy aki valamiért nem jutott el, de érdekelte volna, ne maradjon le teljesen.

Tegnap a nyári hordozásról terveztem mesélni. Elég kardinális kérdés hordozós anyukák között. Tél olyan szempontból szerencsésebb, hogy mindig vehetünk fel még egy réteget, nyáron viszont rövid úton elfogy a levehető rétegek száma, és még mindig nem az igazi.

Általánosságban el lehet mondani, hogy amikor 30-35 fok van, akkor melegünk van, és izzadunk, pont. Nem segít ezen se géz kendő, se minimális mennyiségű ruha. Arról a nem túl ismert tényről nem is beszélve, hogy az anyák teste képes korrigálni a baba testhőmérsékletét. Ha a babát túl melegnek érzékeljük, a mi testhőmérsékletünk automatikusan nekiáll csökkenni, amit egy módon tehet meg: izzadással.

Volt egy nyaram, amikor mindent kipróbáltam, amit ebben a témában ajánlottak. A gézkendőt személy szerint csak icipici babához ajánlom szívesen, mert vékonyságánál fogva (szerintem) a legügyesebb kötésnél is vág. Mégsem bántam meg, mert valami álom szép volt, már azért megérte próbálkozni <3

Gypsymama Hope

A gyapjas kendőket ajánlják még, miszerint télen fűt, nyáron hűt. Nálam sajnos csak a fűtés érvényesült, de mi alapvetően nagyon forróvérű család vagyunk. A selymeseket "hideg érzetük" miatt ajánlják sokan.

Összességében arra jutottam, hogy a pamutnál egyik sem volt érdemben jobb, így maradtam a jól megszokott batyumnál.

Sok helyen olvasni, hogy tegyünk a babát egy pelenkában a hordozóba, de egész piciknél ezt semmiképpen nem ajánlom, az ő érzékeny bőrüknek ez nagyon nem tesz jót. Ha nagyobb gyereknél így döntenénk, akkor is érdemes egy ujjatlan bodyt magunkkal vinni arra az esetre, ha valamiért ki kellene vennünk a hordozóból.

A kisbabák bőre 1 éves korukig gyakorlatilag védtelen a napsugárzás ellen, Eddig mindenképpen fontos, hogy soha ne legyenek kitéve közvetlen napsugárzásnak. Ennek legjobb módja az, ha egy vékony kezeslábast mindig adunk rá.

Ami nekem bevált:
  • Lehetőleg csak kora délelőtt, késő délután sétálni, délben lehet a kádban pacsálni
  • UV szűrős esernyő, ami pl az ebay-en 1500-2000ftért már kapható, de nem sokkal drágábban itthon is több helyen.
  • 100% pamut világos hordozókendő, a legegyszerűbb kötésekkel (batyu, karikás, kenguru)
  • Kubu gyümölcsvízes flakon, amivel olcsón kivitelezhető a háti gyerek itatása is kéretlen frissítő zuhany nélkül. (hosszútávon érdemes kupak nélkül tárolni, könnyen penészedik)
  • Nagy karimás, vagy a nyakba is lelógó lehetőleg uv szűrős, vagy minél sűrűbb anyagú sapka
  • Lábacskákra vékony hosszú szárú zokni, vagy legs nyári kiscipővel
  • Krémet úgy szoktam kevertetni, vagy amiről még csak jót hallottam, az Ilcsi kozmetikumok
Hordozós kérdésekben először mindig a Batyuklán bloghoz fordulok, ott találtam ezt a képet is:

http://batyuklan.blogspot.hu/2011/04/fenyvedelem-hordozas-melegben.html

Miszerint semmi értelme 50, 50+-os krémekre kidobni a pénzt, tökéletes egy jó minőségű 15 faktoros is. De házilag is kikeverhető.


Nagyobb, járó gyerekekhez lehet  próbálkozni a mostanában rohamosan terjedő ONBU-val, vagy a baba erszénnyel. Kényelmesen elférnek méretüknél fogva  egy kisebb táskában is, viszont a terhelés nagyon nem optimálisan oszlik el bennük.

  

















Mindenképpen szerettem volna még szót ejteni az úgynevezett fürdős kendőről, amit tavaly nyáron rendeltetek is többen közös rendelésben szintén ebay-ről. Nagyon praktikus, vékony, enyhén rugalmas anyag, ami gyorsan szárad. Hosszútávú hordozásra viszont NEM alkalmas.
Klubos is van egy:





2015. május 7., csütörtök

Mitől nyűglődhet a baba a hordozóban?

A babáknak nem a hordozás elemi szükségletük, hanem a testközelség, amit a hordozás nagyban megkönnyít. Viszont a hordozóeszközt, az érzést meg kell ismerni, meg kell szokni.

A legtöbb baba, főleg ha korán kezdik hordozni, nagyon élvezi. Viszont nem mindegyik. Van néhány alap dolog, amire érdemes odafigyelni, de a kezdeti izgalom miatt hajlamosak vagyunk elsiklani felettük:

  • a picit mindig jó passzban tegyük a hordozóeszközbe
  • ne legyen éhes, de ne is azonnal evés után
  • ne legyen fáradt, nyűgös
  • ha nagyobbacska amikor hordozni kezdjük, érdemes neki elmondani, mi fog vele történni, bevonni a hordozó eszközt a játékba, megismertetni vele
  • ha éppen rohanni kell, és még nem kiforrott a technika, érdemes inkább a babakocsihoz nyúlni, hisz ha mi idegesek, izgatottak vagyunk, az seperc alatt átragad, és mindkét félnek kínszenvedés lesz.
  • a pelus legyen mindig friss
  • azt is érdemes kitapasztalni, mennyire kell a babát felöltözteti, hisz elölről anya, hátulról a hordozó fűti. Ugyanakkor a lábacskákra, fejre külön oda kell figyelni.
  • ingerelheti elöl, vagy csípőn hordozásnál az anyatej illata
Érdemes a hordozás közben nyűgös babát hordozóeszköz nélkül a mellkasunkra fektetni, kipróbálni, hogy akkor is nyűgös-e. Ha ekkor nem, jó eséllyel az eszközben, vagy a technikában van a hiba.

Ha egy baba már hordozáshoz szokott, szereti, várja azt, is előfordul, hogy mégsem adja magát valamiért hirtelen. Ennek számos oka lehet:
  • a leggyakoribb a mozgásfejlődési ugrás. Amikor megtanul ülni/mászni/felállni/kapaszkodva, vagy fixen járni, akkor általában azt szeretné gyakorolni, kiélvezni.
  • ha gyorsan gyarapodik, és termetes pocakot növeszt, a megemelt térdek nyomhatják azt
  • nagyon piciknél a mosható pelus is akadálya lehet az ortopédiailag helyes testhelyzetnek
  • a hordozóeszköz váltása, nem megfelelő használata is komoly kényelmetlenségeket okozhat
  • gyerekenként eltérő, hogy mikor, de egy idő után a legtöbben megunják az elöl utazást, látni szeretnének. Erre jó alternatíva lehet a csípőn hordozás, ahol ha sokat van a pici, mindenképpen fontos az oldalak váltogatása
  • és végül, előfordul, hogy egyszerűen NEM akarnak éppen hordozódni. Mert csak. 
Mint minden másban, a hordozásban is meg kell próbálni kizárni minden zavaró tényezőt, és magunkra, illetve a hordozandó delikvensre koncentrálni, és a mindkettőnknek legmegfelelőbb alternatívát választani.

Vannak praktikák, amik segíthetnek a nyűgös picinél:
  • ringatás
  • egy kedves dallam dúdolása, éneklés
  • ha már nagyobb, rágcsálni való
  • izgalmas játék a kezébe
  • kilépni az ajtón kívülre, és ott próbálkozni - ez legtöbbször önmagában elég
  • egyszerűen kényelmesen öltöztetni, lehetőleg nem kezeslábasba
Nagyon fontos szabály, hogy ráerőltetni, hordozóeszközben sírni hagyni nem szabad. Ha egyszer negatív élmény párosul a hordozáshoz, az könnyen okozhat gondot hosszútávon.

A bejegyzés megírásához saját tapasztalatokon túl mankónak használtam: http://batyuklan.blogspot.hu/2013/04/miert-sir-baba-1-resz.html

2015. április 24., péntek

Microbirth



Május 23-án 10-13-ig Microbirth vetítés, és beszélgetés a Liszi Lakóközösségi Irodában.

A dokumentumfilmről:
http://anyakforradalma.szules.hu/a-mikroszules-celja/
http://www.ibolyakapta.com/mikroszules-miert-kell/

Miért sír a baba?

Április 27-én hétfőn 10 órától mindenkit szeretettel várok a Liszi Lakóközösségi Irodába.
Arról fogunk beszélgetni, hogy mire kell odafigyelni hordozásnál. A kezdetekben mi okozhat gondot, mozgásfejlődési ugrásoknál mire kell számítani, illetve néhány praktikát is felsorolok majd nyári hordozáshoz :)
Mint mindig most is lesz lehetőség hordozóeszközöket nézegetni próbálgatni, bérelni, és ebben a klubban debütál egy Lujzus Onbu is :)


2015. március 30., hétfő

Márciusi klub jelszavai: Maminbaba, Tündérkupac, Möbius

A márciusi klub nagyon sűrűre sikeredett. Nálunk volt immár harmadszor Dévényi Krisztina maminbaba oktató,



volt lehetőség kedvezményesen vásárolni a Tündérkupac webbolt választékából, vagy egyszerűen csak gyönyörű kiegészítőket, kendőket, MEi Taiokat nézegetni.




És ha ez nem lett volna elég, nálunk járt a Möbius vándorcsomag hordozós pulcsival, kabáttal, takaróval, esőkabáttal, baba-nadrággal... Egyszóval nem unatkoztunk :)






2015. február 19., csütörtök

Válaszkész gondoskodás a mindennapokban- természetes segítség vagy romboló elkényeztetés?

Február 23-án 10-12-ig Dobiné Olasz-Papp Nóra, a Válaszkész Szülők Egyesületének elnöke látogat el hozzánk egy interaktív beszélgetés erejéig.

Mindenkit szeretettel várunk a Béla király körtéri közösségi házban :)
A program továbbra is ingyenesen látogatható!




2015. február 5., csütörtök

Mostantól mosható pelenkák is próbálhatóak :)

Nem írtam tavaly óta, de nem azért, mert eltűntem, hanem mert a háttérben folyamatos szervezések, bővítések zajlanak :)
Jó ideje terveztem már klubos mosható pelusokat, de eddig nem találtam rá a kapacitást... Most viszont egy klubos anyuka, Gugi Boglárka rábólintott, hogy vállalja az ezzel járó feladatokat, így belevágtam. Megkerestem néhány webáruházat, összeválogattunk Bogival a saját készletünkből a nélkülözhető darabokat, és idővel bővítjük is majd a készletet.
Keressétek bátran ;)

Az első felajánlásokat az http://www.moshatopelenka-olibaba.hu-tól kaptunk, ezúton is nagyon szépen köszönöm :)

 http://www.moshatopelenka-olibaba.hu
A készletet ezen túl ezen a linken tudjátok megnézni, illetve a főoldalra is tettem ki hozzá hivatkozást :)

 A mosható pelenkákról megoszlik a vélemény. Nekem itt nem az a célom, hogy bárkit is rábeszéljek, "megtérítsek". Tény, hogy nekem, és számos barátnőmnek nagyon bevált, és mivel Tőletek is azt a visszajelzést kaptam, hogy érdeklődtök, próbálnátok, de nem tudjátok, hol/mivel kezdjetek, így mostantól adott a lehetőség, nem kell azonnal bevásárolni súlyos tízezrekért, csak ha már biztosak vagytok az adott pelusban :)

Ahány barátnőm van, kb annyi féle fajta pelusra esküsznek. Ami logikus is, hisz a babáink is különböznek. Vannak törpevízművek, érzékeny bőrűek, Michelin babák... Ennek megfelelően nehéz megmondani előre, hogy kinek mi fog beválni. Én egyszer már írtam a saját tapasztalataimról, Bogit is faggathatjátok majd szerintem nyugodtan :)

Szintén az Olibabától kaptam egy nagyon jó leírást a pelusok kezeléséről:


 Úgy tervezzünk, hogy a kölcsönözhető pelusokhoz majd adunk mosószert is, hogy egyrészt kipróbálhassátok, másrészt elsőre ne kelljen bevásárolni a pelenka miatt másik mosószerből. (úgyis beleszerettek ;) )