2015. május 12., kedd

Hordozás nyáron

Ezen túl, ha időm engedi, tervezem itt összefoglalni röviden tömören az előző klubok témáit (nem csak akkor, ha nem jelenek meg érdemben ;) ), hogy aki valamiért nem jutott el, de érdekelte volna, ne maradjon le teljesen.

Tegnap a nyári hordozásról terveztem mesélni. Elég kardinális kérdés hordozós anyukák között. Tél olyan szempontból szerencsésebb, hogy mindig vehetünk fel még egy réteget, nyáron viszont rövid úton elfogy a levehető rétegek száma, és még mindig nem az igazi.

Általánosságban el lehet mondani, hogy amikor 30-35 fok van, akkor melegünk van, és izzadunk, pont. Nem segít ezen se géz kendő, se minimális mennyiségű ruha. Arról a nem túl ismert tényről nem is beszélve, hogy az anyák teste képes korrigálni a baba testhőmérsékletét. Ha a babát túl melegnek érzékeljük, a mi testhőmérsékletünk automatikusan nekiáll csökkenni, amit egy módon tehet meg: izzadással.

Volt egy nyaram, amikor mindent kipróbáltam, amit ebben a témában ajánlottak. A gézkendőt személy szerint csak icipici babához ajánlom szívesen, mert vékonyságánál fogva (szerintem) a legügyesebb kötésnél is vág. Mégsem bántam meg, mert valami álom szép volt, már azért megérte próbálkozni <3

Gypsymama Hope

A gyapjas kendőket ajánlják még, miszerint télen fűt, nyáron hűt. Nálam sajnos csak a fűtés érvényesült, de mi alapvetően nagyon forróvérű család vagyunk. A selymeseket "hideg érzetük" miatt ajánlják sokan.

Összességében arra jutottam, hogy a pamutnál egyik sem volt érdemben jobb, így maradtam a jól megszokott batyumnál.

Sok helyen olvasni, hogy tegyünk a babát egy pelenkában a hordozóba, de egész piciknél ezt semmiképpen nem ajánlom, az ő érzékeny bőrüknek ez nagyon nem tesz jót. Ha nagyobb gyereknél így döntenénk, akkor is érdemes egy ujjatlan bodyt magunkkal vinni arra az esetre, ha valamiért ki kellene vennünk a hordozóból.

A kisbabák bőre 1 éves korukig gyakorlatilag védtelen a napsugárzás ellen, Eddig mindenképpen fontos, hogy soha ne legyenek kitéve közvetlen napsugárzásnak. Ennek legjobb módja az, ha egy vékony kezeslábast mindig adunk rá.

Ami nekem bevált:
  • Lehetőleg csak kora délelőtt, késő délután sétálni, délben lehet a kádban pacsálni
  • UV szűrős esernyő, ami pl az ebay-en 1500-2000ftért már kapható, de nem sokkal drágábban itthon is több helyen.
  • 100% pamut világos hordozókendő, a legegyszerűbb kötésekkel (batyu, karikás, kenguru)
  • Kubu gyümölcsvízes flakon, amivel olcsón kivitelezhető a háti gyerek itatása is kéretlen frissítő zuhany nélkül. (hosszútávon érdemes kupak nélkül tárolni, könnyen penészedik)
  • Nagy karimás, vagy a nyakba is lelógó lehetőleg uv szűrős, vagy minél sűrűbb anyagú sapka
  • Lábacskákra vékony hosszú szárú zokni, vagy legs nyári kiscipővel
  • Krémet úgy szoktam kevertetni, vagy amiről még csak jót hallottam, az Ilcsi kozmetikumok
Hordozós kérdésekben először mindig a Batyuklán bloghoz fordulok, ott találtam ezt a képet is:

http://batyuklan.blogspot.hu/2011/04/fenyvedelem-hordozas-melegben.html

Miszerint semmi értelme 50, 50+-os krémekre kidobni a pénzt, tökéletes egy jó minőségű 15 faktoros is. De házilag is kikeverhető.


Nagyobb, járó gyerekekhez lehet  próbálkozni a mostanában rohamosan terjedő ONBU-val, vagy a baba erszénnyel. Kényelmesen elférnek méretüknél fogva  egy kisebb táskában is, viszont a terhelés nagyon nem optimálisan oszlik el bennük.

  

















Mindenképpen szerettem volna még szót ejteni az úgynevezett fürdős kendőről, amit tavaly nyáron rendeltetek is többen közös rendelésben szintén ebay-ről. Nagyon praktikus, vékony, enyhén rugalmas anyag, ami gyorsan szárad. Hosszútávú hordozásra viszont NEM alkalmas.
Klubos is van egy:





2015. május 7., csütörtök

Mitől nyűglődhet a baba a hordozóban?

A babáknak nem a hordozás elemi szükségletük, hanem a testközelség, amit a hordozás nagyban megkönnyít. Viszont a hordozóeszközt, az érzést meg kell ismerni, meg kell szokni.

A legtöbb baba, főleg ha korán kezdik hordozni, nagyon élvezi. Viszont nem mindegyik. Van néhány alap dolog, amire érdemes odafigyelni, de a kezdeti izgalom miatt hajlamosak vagyunk elsiklani felettük:

  • a picit mindig jó passzban tegyük a hordozóeszközbe
  • ne legyen éhes, de ne is azonnal evés után
  • ne legyen fáradt, nyűgös
  • ha nagyobbacska amikor hordozni kezdjük, érdemes neki elmondani, mi fog vele történni, bevonni a hordozó eszközt a játékba, megismertetni vele
  • ha éppen rohanni kell, és még nem kiforrott a technika, érdemes inkább a babakocsihoz nyúlni, hisz ha mi idegesek, izgatottak vagyunk, az seperc alatt átragad, és mindkét félnek kínszenvedés lesz.
  • a pelus legyen mindig friss
  • azt is érdemes kitapasztalni, mennyire kell a babát felöltözteti, hisz elölről anya, hátulról a hordozó fűti. Ugyanakkor a lábacskákra, fejre külön oda kell figyelni.
  • ingerelheti elöl, vagy csípőn hordozásnál az anyatej illata
Érdemes a hordozás közben nyűgös babát hordozóeszköz nélkül a mellkasunkra fektetni, kipróbálni, hogy akkor is nyűgös-e. Ha ekkor nem, jó eséllyel az eszközben, vagy a technikában van a hiba.

Ha egy baba már hordozáshoz szokott, szereti, várja azt, is előfordul, hogy mégsem adja magát valamiért hirtelen. Ennek számos oka lehet:
  • a leggyakoribb a mozgásfejlődési ugrás. Amikor megtanul ülni/mászni/felállni/kapaszkodva, vagy fixen járni, akkor általában azt szeretné gyakorolni, kiélvezni.
  • ha gyorsan gyarapodik, és termetes pocakot növeszt, a megemelt térdek nyomhatják azt
  • nagyon piciknél a mosható pelus is akadálya lehet az ortopédiailag helyes testhelyzetnek
  • a hordozóeszköz váltása, nem megfelelő használata is komoly kényelmetlenségeket okozhat
  • gyerekenként eltérő, hogy mikor, de egy idő után a legtöbben megunják az elöl utazást, látni szeretnének. Erre jó alternatíva lehet a csípőn hordozás, ahol ha sokat van a pici, mindenképpen fontos az oldalak váltogatása
  • és végül, előfordul, hogy egyszerűen NEM akarnak éppen hordozódni. Mert csak. 
Mint minden másban, a hordozásban is meg kell próbálni kizárni minden zavaró tényezőt, és magunkra, illetve a hordozandó delikvensre koncentrálni, és a mindkettőnknek legmegfelelőbb alternatívát választani.

Vannak praktikák, amik segíthetnek a nyűgös picinél:
  • ringatás
  • egy kedves dallam dúdolása, éneklés
  • ha már nagyobb, rágcsálni való
  • izgalmas játék a kezébe
  • kilépni az ajtón kívülre, és ott próbálkozni - ez legtöbbször önmagában elég
  • egyszerűen kényelmesen öltöztetni, lehetőleg nem kezeslábasba
Nagyon fontos szabály, hogy ráerőltetni, hordozóeszközben sírni hagyni nem szabad. Ha egyszer negatív élmény párosul a hordozáshoz, az könnyen okozhat gondot hosszútávon.

A bejegyzés megírásához saját tapasztalatokon túl mankónak használtam: http://batyuklan.blogspot.hu/2013/04/miert-sir-baba-1-resz.html